wtorek, 6 maja 2008

DUŻA POLKA

Joanna – narratorka, zarazem główna bohaterka; wplątana w kilka afer równocześnie, na które przystała z właściwym dla siebie entuzjazmem, zręcznie przy tym unikając natrętnej wszechobecności kuzyna Zygmusia; prowadząca śledztwo na własną rękę i stosując sobie tylko znane metody pozyskiwania odcisków palców.

Zygmuś – kuzyn Joanny, spowinowacony, nie spokrewniony; półgłówek i megaloman, sam uważał się za niezwykłej klasy poetę, w rozmowie stosował powtórzenia przyprawiające słuchacza o myślopląs; szczupły, znaków szczególnych nie posiadał.

Gaweł – nieboszczyk na plaży; za życia długoletni znajomy Joanny, ostatnimi czasy przyjaciel, jednak nigdy nie był jej gachem; w życiu prywatnym bogaty, urlopy zwykł spędzać w egzotycznych miejscach. W planach miał rozbicie pewnej, jemu tylko wiadomej, afery, niestety – nie zdążył tego zrealizować, otruty akonityną.

Jacek – syn Gawła i zarazem jedyny jego spadkobierca; młodzieniec przystojny, upiornie bogaty. W Krynicy Morskiej pojawił się w skutek nagłej śmierci ojca, w celu załatwienia wszelkich formalności, w przyszłości być może potencjalny wydawca twórczości Zygmusia.

Boss – tajemniczy szef afery w jaką wplątany został Bodzio; pojawiający się znienacka i równie szybko znikający z pola widzenia.

Seweryn Wierzchowicki – syn Seweryna; początkowy wzięty przez Joannę za bossa. nieprawdopodobnie wręcz podobny do swego ojca, typ urody włoskiej, pochodzący z Mazowsza.

Seweryn Wierzchowicki senior – podobno już nieżyjący ojciec Seweryna Młodszego, w dalekiej przeszłości „przyjaciel rodziny” Joanny.

Bodzio – z jego powodu, a właściwie na jego prośbę Joanna znalazła się w Krynicy Morskiej, chłopak niezwykle interesujący, wysportowany, świetny żeglarz, poczciwy, ufny i niestety zbyt łatwo wplątujący się w przeróżne afery, a również ulegający kontuzjom.

Ojciec Bodzia – człowiek, w którym w przeszłości kochała się Joanna, wielokrotnie żonaty i rozwiedziony, w końcu zniknął z życia zarówno Joanny jak i swoich dzieci, nad którymi to Joanna rozpięła duchową opiekę.

Dwaj zleceniodawcy Bodzia – nikomu nie znani faceci w kwiecie wieku.

Marysia – jedna z kilkunastu znajomych spotkanych przez Joannę w Krynicy Morskiej całkiem przypadkowo, acz nad wyraz szczęśliwie, żywiła do Joanny niezrozumiałą niechęć, mimo sympatii ze strony Joanny.

Rodzice z dziećmi na plaży – rodzice trójki dzieci w wieku przedszkolnym; dwójka z nich: Małgosia (lat 5) i Grześ (lat 4) własnoręcznie, można wręcz powiedzieć - namacalnie odkryli śmierć Gawła na plaży, mając przy tym niezwykłe skojarzenia odpowiednio z lalką i lodami, wcześniej skutecznie utrudniali odpoczynek ludziom na plaży.

Facet na plaży – spacerujący ze swą dziewczyną po plaży chwilę po odkryciu śmierci Gawła przez dzieci, jak się okazało – lekarz, powód zazdrości…

…baby na plaży – która to nader głośno i bez skrępowania wygłaszała swą zazdrość nieboszczykowi obecności w pobliżu lekarza. Jak się okazało – niepotrzebnie. Dziewczyna na plaży – partnerka lekarza, osoba cicha i nie zwracająca na siebie uwagi.

Komendant – zjawił się na plaży wezwany przez lekarza.

Sierżant Grzelak – oddelegowany do Krynicy Morskiej z Elbląga na okres letni, policjant chętnie udzielający informacji Joannie w ramach swego hobby i wolnego czasu.

Major Lipowski – z Wydziału Zabójstw Komendy Głównej w Warszawie, również zapalony hobbysta.

Personel pensjonatu „Pelikan” – niezwykle przydatny w celu prowadzenia przez Joannę prywatnego śledztwa.

- szatniarz – jeden z dwóch pracowników płci męskiej, chętnie udzielający Joannie informacji na temat gości pensjonatu.

- kelner – drugi i zarazem ostatni z pracowników pensjonatu płci męskiej; interesujący ze względu na obsługiwanie stolika przy którym spożywał posiłki Gaweł (oczywiście jeszcze za życia).

- dwie panienki w recepcji – jedna nieistotna, bo zajęta klientami, druga o imieniu Marzena, preferowała typ pomocy barterowy - za informację o Jacku gotowa była udzielić informacji o Gawle.

- barmanka – ot po prostu barmanka.

Jerzy Kołodziej - Jureczek – towarzyszył Gawłowi przy posiłkach, zapamiętany ze względu na rozbieżnego (momentami) zeza.

Nieznajomy rozlatany – ze względu na nadmierną ruchliwość dość wyraźnie zapisał się w pamięci kilku osób; główny podejrzany o zabójstwo Gawła wykonane poprzez dostarczenie do jego organizmu akonityny, został usunięty z tego padołu w ramach nieszczęśliwego wypadku.

Wydra – czule piastująca w objęciach maskotkę pandę wielkich rozmiarów, chuda w stopniu nieosiągalnym dla przeciętnej jednostki ludzkiej, znajoma Seweryna Wierzchowieckiego.

Andrzej Dębik – obserwator nieudanej próbę wypłynięcia przez Bodzia w morze wraz z niedźwiedziem.

Facet w paski – przejmujący od Bodzia na plaży paczkę z niedźwiedziem, z uwagi na kontrastowy strój łatwy do zauważenia.

Stomatolog – pediatra – bezdenna kretynka, co nie przeszkadzało jej być świetną lekarką, bez żadnych skrupułów przyjmująca prezenty od mężczyzn, stanowiła dobre źródło informacji.

Mecenas Koczarko, Pan Janusz – brydżyści, ofiary skrupulatności Zygmusia w realizacji powierzonych mu zadań.

Rybak Niegłojda – stanowczo zbyt ufny, wplątany w aferę w skutek przesadnych ambicji.

Autor spisu: Ola311

Szukaj na tym blogu